Porady

Ratować czy likwidować?

Czekając na prawdziwą wiosnę, żyjemy w przedwiosennej niepewności spowodowanej nietypową jesienną i zimową aurą. Za nami pierwsze lustracje plantacji i wstępne oceny przezimowania upraw. Tegoroczna jesień była bardzo długa, ciepła i wyjątkowo sucha, zaś zima krótka i mroźna.
Więcej

Choroby złego zimowania – zabieg czyszczący

W ciągu całego okresu wegetacji uprawom zagrażają choroby grzybowe, które są potencjalnie główną przyczyną strat w plonie oraz obniżenia jego jakości. Zagrożenie plantacji przez choroby jest zmienne w latach w zależności od przebiegu pogody, ale również silnie uzależnione od wrażliwości odmianowej i warunków agrotechnicznych.
Więcej

Truskawki chronią żołądek przed działaniem alkoholu

Jedzenie truskawek chroni błonę śluzową żołądka przed uszkodzeniami spowodowanymi spożywaniem alkoholu - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Plos One".
Więcej

Znane substancje aktywne środków ochrony roślin – inne spojrzenie

Szybki rozwój technologiczny jest dzisiaj domeną większości gałęzi gospodarki. Również rolnictwo korzysta z jego osiągnięć. Na rynku pojawiają się preparaty oparte na nowych, coraz bardziej skutecznych substancjach aktywnych.
Więcej

Jesienne stosowanie biostymulatorów w rzepaku ozimym

Rzepak ozimy w bieżącym sezonie został posiany w terminie. Po dość wilgotnym lipcu i deszczowych dwóch pierwszych dekadach sierpnia, wrzesień pogodnie przywitał nas ładną pogodą.
Więcej

Banany zmniejszają ryzyko zachorowania na astmę

Brytyjscy naukowcy z Imperial College of London twierdzą, że u dzieci, które zjadają przynajmniej jednego banana dziennie mniejsze jest ryzyko wystąpienia objawów astmy.
Więcej

Skuteczne zwalczanie samosiewów

Graminicydy to specyficzna grupa herbicydów o specyficznym profilu działania. Przeznaczone są do zwalczania traw w uprawach roślin dwuliściennych. Potocznie określa się, że niszczą wszystkie rośliny jednoliścienne. Jest to mylne pojęcie.
Więcej

Czarne jagody - naturalny antybiotyk

Czarne jagody są jednym z najsilniejszych naturalnych leków o bardzo szerokim spektrum działania. Usuwają toksyny z organizmu, wzmacniają wzrok, obniżają cholesterol, pomagają na zaparcia. Dlatego w sezonie starajmy się jeść ich jak najwięcej!
Więcej

Fitoremediacja – nowe rozwiązanie w zakresie zanieczyszczeń gleby

Rusza nowy projekt badawczy wspierany przez UE - Greenland , który umożliwi praktyczne zastosowanie technologii remediacji gleby. W konsorcjum realizującym projekt znalazło się 17 partnerów z 10 krajów UE, w tym wrocławska firma ATON-HT.
Więcej

Terminy stosowania fungicydów zawierających kaptan, a pozostałości kaptanu w jabłkach

Ochrona chemiczna nadal pozostaje podstawowym i najskuteczniejszym sposobem ochrony roślin, mimo prowadzenia od wielu lat szeroko zakrojonych badań nad poszukiwaniem alternatywnych metod w zwalczaniu agrofagów.
Więcej

Zabezpieczenia przed podrabianiem środków ochrony roślin

Obrót podrobionymi środkami ochrony roślin to bardzo poważny problem, którego skala z roku na rok się powiększa. Oszacowanie tego zjawiska w liczbach jest bardzo trudne, gdyż sprzedaż tych produktów odbywa się poza oficjalną siecią dystrybucji.
Więcej

O terminach zabiegów fungicydowych w zbożach oraz roli zapylaczy w uprawie rzepaku

Firma SUMI AGRO POLAND organizuje w br. kolejną edycję „Warsztatów Polowych”, cieszących się dużym zainteresowaniem ze strony zaproszonych klientów. Pierwsze spotkanie z tegorocznego cyklu odbyło się 7 czerwca w Wielkopolsce.
Więcej

Fungicydy – profilaktycznie i leczniczo, ale rozsądnie

Rozmowa z Bolesławem Iwankiem, konsultantem do spraw sadownictwa.
Więcej

Owady drapieżne i pasożytnicze upraw sadowniczych

Jedną z podstawowych zasad Integrowanej Produkcji (IP) jest ograniczenie liczebności szkodników przy użyciu metod innych, niż chemiczne lub poprzez umiejętne łączenie ograniczonych zabiegów chemicznych z czynnikami niechemicznymi, w tym także biologicznymi.
Więcej

Insektycyd - bezwzględnie skuteczny i niezwykle bezpieczny

W związku z rozwojem produkcji biopaliw w ostatniej dekadzie obserwuje się rosnące zapotrzebowanie na rośliny oleiste. Według danych statystycznych pierwsza dekada XXI wieku charakteryzowała się dynamicznym wzrostem produkcji rzepaku i rzepiku – od 437 tys. ha w roku 2000 do 810 tys. w roku 2009 (dane GUS).
Więcej

Strona 1 z 4

 
 
.